pondelok 17. augusta 2015

Recyklácia jeansov na kraťásky


V minulom príspevku sme si zdokumentovali fotonávodom ako zrecyklovať tepláky na kraťásky klik tu. S teplákovinou je to jednoduchšie, pretože sa nepára. Stačí odstrihnúť, ručne prišiť pri stranách či nechať len tak. Ale väčšina iných materiálov sa pára a tak pridávam aj fotonávod ako môžeme stále užitočne využiť nohavice, ktoré sedia v pase ale sú už krátke na dĺžku.


S postupom začneme presne tak, ako pri teplákových kraťasoch.
Zmeriame si aké dlhé kraťasy chceme a necháme si aspon 0,5cm na zašitie. Vyberieme látku s ktorou chceme pracovať a k farbe a štýlu kraťasov sa hodí, ať to nie je kikirikí ako z cirkusu..
Vystrihneme si tak hrubé pásy ako uznáme za vhodné, záleží ako výrazný ten spodok kraťás chceme mať. Presne si odmeriame obvod koncu nohavíc, kde budeme pásy prišívať a opäť necháme kúsok extra látky na spojenie koncov látky.


Látku si zašijeme pri konci a prehneme. Takto nám vznikne krásne čistý spoj na strane.


Vložíme do vnútra nohavice tak, aby prehnutá (čistá) strana bola hore a párajúca sa bude vykúkať vonku spolu s koncom nohavice. Pred šitím si to poriadne zašpendlíme, prichytíme aby sme sa ujistili, že obvodom nám tam látka presne sadne. Ak je potreba ju ešte zúžiť zase celé odšpendlíme, zúžime a opäť prišpendlíme. Možno sa to zdá ako otrava ale stojí to za to, finálny efekt je potom krásne čistý a pôsobí profesionálne, keď nám to sadne jak ric na šerbel..
Ja som takto pásy prerábala na 3x aby mi do nohavice perfektne sadli... 
Prišijeme a toto je výsledok. Čiže rozstrapkané konce nám takto trčia ale to nám vôbec nevadí, pretože teraz si látku z nohavice vyberieme a pretočíme.


Vyberte látku z nohavice a vytočte ju hore. Trarááá vidíte to krásne zakončenie? Spoj látky s nohavicou nádherný, vrch prehnutej látky nádherný, bočný spoj látka-nohavica čistý.
Keď nakuknete do vnútra vidieť tú párajúcu sa časť a spoj, nevadí, môžete to teraz buď okolo celého obvodu opäť obšiť alebo použiť zažehlovaciu pásku.


Ja som si to uľahčila a využila zažehlovaciu pásku. Práca s ňou je veľmi jednoduchá. Odstrihneme si požadovanú šírku a dĺžku, vložíme do miesta ktoré chceme spojiť a zažehlíme.


Spojenie nastane takmer okamžite, pevne drží a vydrží aj pranie. A máme opäť hotovo priatelia!
Nie je to zložité a netreba sa toho vôbec báť. 
Páčil sa vám tento foto návod? Nezabudnite komentovať, zdieľať a deliť sa o vaše recyklácie, budem sa tešiť.


1 komentár: