sobota 8. augusta 2015

Poznáte Kaizen? Mali by ste, pretože Vám môže zmeniť život


Kaizen je jednoduchý proces k postupnému a udržatelnému zlepšovaniu. Pochádza z Japonska a hoci najčastejšie sa využíva v zamestnaní, nájdete jeho uplatnenie aj v praktickom živote. 
Podelím sa s vami o tom, ako pomohol aj nám práve v nerozhodných chvíľach.


Kai = Zmena
Zen = dobré

Kaizen = Zmena k "dobrému", "zlepšovanie" či častejšie skloňované ako "trvalé zlepšovanie"

Je to Japonská filozofia zameraná na trvalé zlepšovanie vo všetkých oblastiach života. Zameriava sa na všetky procesy, kde je možná zmena k lepšiemu aj na tie najnepodstatnejšie, absolútne detaily. Je to každodenná činnosť, ktorej účel presahuje jednoduché zvyšovanie produktivity.

O tom, ako implementovať Kaizen v zamestnaní na dosahovanie lepších výkonov a menších plytvaní nájdete veľa informácii. Pár linkov nájdete na konci príspevku v "Zdroje".
 Menej som ich už však našla čo sa týka jeho využitia v bežnom živote, preto sa podelím o našu poslednú skúsenosť a ako pomohol práve nám.

 

V našom živote nastala nepríjemná situácia a nevedeli sme ako z nej aby to malo čo najlepší dopad pre celú rodinu. S manželom veľa komunikujeme a tak sme si slovne prebrali možnosti, no všetky sa zdali byť zlé. Na šťastie mám doma toho najlepšieho Leadera akého svet kedy mal a tak sme si doma spravili podla jeho doporučení náš vlastný rodinný Kaizen.

Označ problém
Ak máte pocit, že v živote stojíte na jednom mieste, kde nie ste spokojní alebo pred zložitou situáciou či rozhodnutím z ktorého neviete kudy kam, zoberte si papier, fixy a zamyslite sa čím to je. Nájdite ten dôvod, prečo sa necítite dobre? Čo by ste chceli zmeniť? Čo by ste chceli dosiahnuť? Kam by ste sa chceli dostať v živote?

Navrhni riešenia
Napíšte si pod identifikovaný problém všetky možné riešenia. Ku každému riešeniu ďalej napíšte jeho pozitíva a negatíva ako dopad na Vás, Vašu rodinu, situáciu atď
Spíšte si cesty ako sa reálne môžete dopracovať k vylepšeniu Vašej situácie.

Vyber
Pozrite sa na listy s identifikovaným problémom a riešenia s ich + a -. 
Vidíte to jasnejšie? My sme boli v tomto okamihu prekvapení, že možnosť, ktorú sme zmiatli zo stola ako prvú pri našom verbálnom diskutovaní, vyšla na koniec ako tá najprijateľnejšia! Aby sme to mali ešte jednoduchšie, obaja sme vyhodnotili osobitne, možnosti od najlepšej po tú najhoršiu. Úplne sme sa s manželom zhodli.

Vykonaj
Tento krok je už asi jasný. Príde čas priniesť úvahy z papiera do reality. Je to časť najťažšia ale ide to. 


U nás to bolo rozhodnutie čo ďalej s naším životom v Portugalsku. Má to pre nás zmysel? Aké sú tu naše možnosti, systém vzdelania pre naše deti, zdravotný systém štátu, pracovné možnosti pre nás oboch atď
Spísali sme naše reálne možné riešenia, a to tie ktoré sa nám pozdávali aj tie ktorými sme nadšení neboli. Ďalej sme zhodnotili ich pozitíva a negatíva a na záver zoradili podľa obľúbenosti. Zrazu bolo riešenie jasné a hoci nie sme ani jeden zrovna nadšení tým čo z toho vzišlo vieme, že je to momentálne to najlepšie čo môžeme urobiť.


A tak priatelia sme museli rozhodnúť v priebehu dvoch dní, že sa sťahujeme z Portugalska späť do Čiech a to už za jeden mesiac. Ja to nesiem samozrejme ťažšie, oplakávam to tretím dňom ale viem, že bude lepšie. Ako spieva Dara Rolins v pesničke Nálada 

Každý právo má byť
Z vecí sklamaný
Na svet naštvaný
Raz za čas sa regulérne zrútiť
To však nevadí
To sa vyladí
Tak nám držte palce a ak máte otázky či nejasnosti ako by vám mohol Kaizen pomôcť, napíšte mi a pozrieme sa na to spoločne.

Zdroje

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára