piatok 3. júla 2015

Našich 6 rád ako motivovať dieťa aby jedlo ovocie a zeleninu s chuťou


Motivácia k milovaniu zeleniny a ovocia u najmenších

*


1, Dieťa bude jesť to, čo vy!

To je snád ten najzákladnejší bod zo všetkých. Už okolo roku nám malý začal zvedavo liezť do tanierov. Ako mám dieťa učiť jesť mrkvu ak ja sama mám na tanieri hranolky...
U nás doma sa to so stravou veľmi zmenilo práve v tomto období. Nie nadarmo sa hovorí, že dieťa učí rodičov. Môžem povedať, že vdaka našemu dieťatku, sme si začali oveľa viac všímať čo jeme, kedy a ako. Dnes si s radosťou nastrúham mrkvu, uhorku, papriku ako môj snack a malý to automaticky ujedá so mnou bez scén, či zamýšlania sa "zelenina fuj".

Zelenina a strukoviny tvoria väčšinovú časť na tanieri aj pri hlavných jedlách. Naučte sa vnímať zeleninu, ovocie, strukoviny ako základ stravy, nie ako dáku "side dish" (prílohu). 

*2, Vždy na dosah dieťaťa

Miska s ovocím je vždy na dosah dieťaťa. Ak drobec nerozumie čo s tým, stačí, ked nenápadne z misky zoberiete vždy niečo, umyjete si a začnete s veľkou chuťou jesť vy - samozrejme nezabudnite u toho šťavňate mňamkať. Ak sa dieťa natiahne, že chce tiež, ukážte na misku alebo mu ju podajte, aby si kľudne vybral čo sa mu páči.  

To isté so zeleninou, naš synček je skutočná špongia a nasáva všetky informácie, miluje nezávislosť, pomáha so všetkým čo môže a po nakupovaní začína s nami aj vybalovať. Takto sa naučil kde odkladáme zeleninu. Dnes si už dokáže sám otvoriť chladničku a vyberie si čo chce, najčastejšie je to mrkva a uhorka.
*


3, Dovoľte im vybrať si a skúmať

Väčšinou my vyberieme čo budú zrovna jesť a to sa im nemusí vždy páčiť. Ponúknite im na výber z ovocia či zeleniny a dovoľte im to skúmať. Deti milujú nové podnety. 
Viem, hrozí bordel, veľa bordelu ale verte mi, stojí to za to. Učte ich formou hry, zoberte si to čo vybralo vaše dieťatko a zahryznite, gúľajte očami aké je to skvelé, vymyslite si krátku pesničku (to robím pri umývaní zúbkov), vymeňte si čo má každý v ruke a skúmajte s vaším dieťatkom. Vysvetlite mu kde to ovocie rastie, čo sú tie jadierka...deti milujú ked sa s nimi rozprávame, nech už to je o čomkoľvek. Naladíte sa na spoločnú vlnu a jedenie ovocia a zeleniny bude pre dieťatko aktivita spojená s príjemnými pocitmi, radosťou a smiechom. 
*4, Bordel vitaj

Opäť sa na chvíľu vrátim k bordelu. Deti sa väčšinou veľmi radi učia od ostatných hlavne všetko to, čo robia dospeláci. Poznáte to aj u vás doma? Využite to v prospech rozvoja dieťatka..ukážte mu ako si ošupať banán, vyhrýzť kukuricu, ošúpať mrkvičku, s chuťou vycucať šťavu z broskyne...
Ano, hlavne na začiatku to môže priniesť veľa bordelu ale časom sa aj to spraví. Oni sa naučia to po sebe aj upratať, dôkaz na miesto sľubov tu
* 5, Odšťavujte alebo Smoothie - ujte

Bola to snád jedna z našich najlepších investícií. Takmer každé ráno si malý sám pýta čerstvú šťavu. Robím z toho, čo zrovna máme. Prečo ho to tak baví? Pretože je súčasťou procesu...opať najlepšie je dieťatko zapojiť. Nechám ho vybrať si čo odsťavíme, ja to ošupem,umyjem a on to hodí do odšťavovača a potom už len spoločne pozorujeme ako nám ide fantastická, čerstvá šťava a neskutočne nadšene pri tom mňamkáme! - je to naozaj výýýbornééé
Sťavy sa doporučujú miešať s čistou, nesýtenou, neochutenou vodou.
*6, Pribalujte a servírujte zdravý snack

Kdekoľvek idete ako rodina na výlet, či samotné dieťa... tak u nás sú najčastejšie výlety na pláž. Pre mňa ideálny čas kedy zobrať všetko to bordelové ovocie ako napríklad broskyne, slivky, granátové jablko atd., z ktorých tečie a pri ich úprave či jedení je proste bordel. Vonku vám to vadiť nemusí a ruky či oblečnie proste opláchnete vodou. 

Pripravte ovocie a zeleninu hocikedy počas dňa a položte tanier tam, kde trávi dieťaťko najviac času. Ujedajte z neho a uvidíte, že dieťatko sa k vám skôr či neskôr pridá tiež.

V teplých dnňoch aj viac chutí šťavnaté ovocie a myslím, že je to naozaj ideálny čas na nový začiatok. 

Na dlhšie cesty napríklad rada robím sandwiche s avokádom, listovým šalátom, paradajku nakrájam oddelene do misky a to je všetko. Milujeme avokádo a celá kombinácia je veľmi svieža a ľahká.
*

Súhrn

Nezabúdajte, deti sú opakovacie opičky budú robiť hlavne to, čo budú vidieť u vás. Ak je Vám samotným zdravá strava cudzia, nemôžete nútiť dieťatko aby mu chutila a s radosťou ju jedol.

Nechajte ho vybrať si a zapojte ho do spracovania ovocia a zeleniny, uvidíte to nadšenie.

Skúste odšťavovať a výborné sú aj rôzne smoothie, internet je plný zdravých receptov, dnes nájdete už aj preplnené poličky v kníhkupectvách, tak to výskúšajte.

Servírujte ovocie a zeleninu kedykoľvek počas dňa ako snack. Položte to na stôl v obývačke a ujedajte po kúskoch, uvidíte, že časom sa k vám prídá aj váš malý poklad.


Duracell si pochutnáva na mrkve, uhorke a granátovom jablku
 Malá rada na záver

Vedeli ste, že zuby sa posilňujú chrúmaním? Ak Vaše dieťatko nemá problém s ohryzovaním celých kusov napríklad mrkvy, nestrúhajte ju. Nechajte ju celú či rozkrojenú na polku a staráte sa tak nie len o prísun vitamínov ale aj posilňujete zúbky

Páčil sa Vám tento článok? Máte aj vy svoje vychytávky ako dieťatko motivovať k zdravému stravovaniu? Napíšte mi a poradíte tak viacerým maminkám ako na to. 

Budem sa tešiť
V tomto článku sú použité fotografie stiahnuté z google/pictures ak majiteľovi prekáža vystavenie jeho fotografie, prosím napíšte mi správu, veľmi rada fotku stiahnem.
In this article are used photographies downloaded from google/pictures, if the owner does not wish to have his photo published in my article, please write me a message I will gladly take it down.
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára