sobota 3. marca 2018

Parfém, závan toxického jedu


Médiá väčšinou varujú pred SLS, SLES a my spotrebitelia pak nadobudneme pocit, že to je to jediné čo si musíme v zložení kozmetiky všímať. Pravdou však je, že denne vznikajú nové chemické zložky, tie staré menia názvy aby sa ľahšie skryli bystrému oku, no a pak je tu tajná skupina o ktorej ani nevieme. Až vyše 3000 zložiek sa môže skrývať pod jediným pomenovaním "parfum". Niektoré z nich sú spájané so vznikom rakoviny, zlyhanie reprodukčného systému, astma, alergie a precitlivenosť.Ako môže mať toľko produktov jednu a tú istú zložku a pri tom voňať úplne inak?

 Parfum slúži firmám na ukrytie ich tajného zloženia. Pod týmto slovom sa môže v jednom produkte skrývať niekoľko desiatok až stoviek ďalších ingrediencií, ktoré skladajú danú vôňu, no v zložení nevyčítate ktoré to sú. A aby toho nebolo málo, mnohé parfémy a obzvlášť dlhotrvajúce pracie prostriedky a aviváže obsahujú taktiež fixativy, ktoré stabilizujú vôňu aby sa nemenila a vydržala voňať čo najdlhšie.

Poplašný alarm sa ešte stále nespustil?


Čo ale sú tieto látky a ako na nás pôsobia?
Desivé je, že väčšina z nich nebola dlhodobo testovaná v účinkoch na ľudské zdravie a tak sa proste...nevie. Je pár výskumov, ktoré dokázali napríklad že:

 • vystavovanie parfumom môže privodiť dýchacie ťažkosti až astmatický záchvat vám a ľuďom v blízkom okolí
 • pálenie, slzenie a začervenanie očí
 • migrénu, náladovosť, podráždenosť, iritáciu
 • chemikálie sa môžu ukladať v tele (diethyl phtalate - ktorý taktiež zabíja spermie podľa epidemiologickej štúdie Swan 2008 ) i  materskom mlieku a podkožnom tuku (musk keton synthetic fragrance, štúdie Hutter 2009; Reiner 2007)
 • parfémy prebijú naše unikátne pižmo - to má taktiež vplyv na výber partnera (podobnú vlastnosť má aj antikoncepcia), môže sa tak stať, že váš vysnený princ sa k vám skrátka neprevonia 


Veľmi detailné články a štúdie nájdete na stránkach Enviromental working group a konkrétne napríklad "Not so sexy"Výber pár známych značiek parfémov a priemerný obsah chemikálii, ktoré neboli uvedené v zložení

Väčšina zložiek skrytých pod "parfums" a odhalených pri testoch na obsah zloženia, neboli zatiaľ posudzované v testoch na bezpečnosť.


Ako je to možné? Určite nás chráni zákon!

Čierna diera v zákone siaha až do roku 1973 kedy bolo Federal Fair Packaging and Labeling Act (Federálny zákon o obaloch a označovaní (?) nie som si istá prekladom)  schválené tajomstvo značenia vonných látok ako legálne pre etikety a obaly. Zákon požaduje identifikáciu všetkých zložiek v produkte obsiahnutých okrem tých, zahrnutých pod názvom "perfume/fragrance". Ukladá tak výsadu spoločnostiam chrániť si svoju tajnú formulu vône. Zároveň tak drží spotrebiteľa v temnote a nevedomí, čo presne daný produkt obsahuje a či mu hrozí užívaním produktu zdravotné zhoršenie.


Kde všade sa parfémy nachádzajú

Mať oči na stopkách a čítať INCI. Parfémy sú  snáď už takmer všade. V zložení kozmetike ich hľadajte na konci INCI listu. Najhoršie sú vraj čistiace a pracie prostriedky/aviváže a to i z environmentálneho hľadiska. Osviežovače vzduchu, parfémované plienky, vložky, servítky, toaleťáky, kozmetika, parfémy, sviečky...

Anna Steinemannová varuje, že i v prípravkoch kde sa vyslovene uvádza "bez parfemace" môžu byť ukryté parfemácie, ktoré majú eliminovať veškeré odery produktu!


Na čo dávať v zložení pozor pri hľadaní syntetických vôní

 • fragrance
 • perfume
 • parfum
 • essencial oil blend - znamená esenciálny mix ale nemusí to znamenať čisto esenciálnych olejov!
 • aroma

Čím nahradiť parfémy?

Osobne zastávam názor, že vôňa má ženu povzbudiť a nie prebiť. Má jej dodať čo práve potrebuje z psychickej stránky aby sa cítila dobre, vitálne, sviežo či nežne, romanticky alebo naopak by potrebovala uzemniť. Sama pre to siaham po kvalitných esenciálnych olejoch. Mám rada vzácne esencie v jojobe ako napríklad ruža damašská, jazmín či harmanček rímsky. Kvapnem do dlaní a priložím na pleť a krk.


Kvalitné esencie v jojobe nájdete tu www.gravitas.czČuchový detox

U mňa prišla zmena počas tehotenstva. Nemala som chuť striekať sa ničím a keď sa narodil syn už vôbec nie. Pomaly som sa dostávala k aromaterapii a nos si zvykol na úplne iné, skutočne prírodné a jemné esencie. Dnes už dokážem čuchom určiť čo je z esenciálnych olejov a čo je syntetika (...teda aspoň u tých komerčnejších produktov, keby mi pod nos priložil poskladaný parfém parfumér z esenciálnych olejov verím, že to by bol iný oriešok). Syntetické vône mi priam vypaľujú čuch a absolútne ich neznesiem a to ani v pracích a čistiacich prostriedkoch.
Téma parfémov v kozmetických a iných produktoch je veľmi obsiahla a snažila som sa vycucnúť to najpodstatnejšie, čo by mohlo spotrebiteľa motivovať zamyslieť sa, či je spokojný s tým, že nevie čo na seba dáva, platí za potencionálne poškodenie vlastného zdravia či možnosť ne-mať deti.

Skutočne žijeme v toxickom svete ale tvoríme si ho sami. Ak to chceme zmeniť, nemôžeme predávať našu zodpovednosť do rúk úradov a korporácií! Nemôžeme odvracať hlavu od informácií. V dnešnej dobe je nevedomosť-ignorantstvo voľba a nie ospravedlnenie.

Je jedno kedy začneme, nemusíme si nič vyčítať, dôležité je začať. Od seba, krok po kroku, s každou malou zmenou bude nasledovať ďalšia. 

Ďakujem ak si to dočítal-a až sem a nechaj mi komentár ako to vidíš ty. 
Dúfam, že článok aspoň trochu poodhalí ďalšiu pandorinu skrinku a motivuje ďaľších ľudí k malej a zároveň veľkej zmene.

Bea

Zdroje


3 komentáre:

 1. Dakujem za tento clanok, citim to uplne podobne a presne po porodoch som musela vyhodit veskere parfemy, lebo mi proste smrdeli. Teraz mam parfen Eau de Vlastne Pizmo :D lebo neviem najst nic prirodne! Dufam, ze nieco odporucis <3

  OdpovedaťOdstrániť
 2. :D tak ale ako čítaš to máš ten najlepší parfem aky môže byť. :) Ja mám rada buď tie esenciálne oleje a dávam si podla nálady raz citrusovejší, pak kvetinky pak zas niečo uzemňujúce. A mám teraz i bachov parfém a je úžasný, na pokožke vonia vždy inak podla zrovna hormonalneho rozpoloženia a je to vôna neokukana, zaujimava a podporuje opat i psychiku ♥

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ďakujem za článok aj ja, nepoužívam parfumy už roky, odkedy som sa dozvedela čo všetko sú do toho schopný napchať a ženy si potom myslia že hlava bolí zo stresu, a ďalšie zdravotné problémy ani nepíšem. Kočky prírodný parfum neviem či nájdete už to všetko nahradila chémia bohužiáľ , pozor nato si dajte , radšej sa sprchovať aj viac krát denne ako to na seba pchať. Inak sa z toho aj priberá lebo obsahuje látky ťažko rozpustné vo vode, a telo sa ich nevie zbaviť a kadečo iné, migrény, aj tráviace ťažkosti ...aj problémy zo štítnou žľazou. vyhýbajte sa tomu ako viete .

  OdpovedaťOdstrániť