štvrtok 26. januára 2017

Môj základ pri výrobe sviečokKonečne som si našla čas a bola aj chuť, a tak som sa pustila do výroby domácich sviečok pre zútulnenie atmosféry.


Veľmi som návody a "čo a prečo" neštudovala...
Proste som mala chuť na domáce sviečky, v skrini 1 kilo sojového vosku, včelieho vosku, esenciálne oleje a plno malých skleničiek ako vyšitých na sviečky rôznych veľkostí.
Ďalej potrebujete knôty, pliešky, pohár vína a dobrú hudbuKnôty si vykúpem v troške rozpusteného vosku aby dobre horeli. Poukladám ich na pečiaci papier a nechám vychladnúť. Skúšala som ich namáčať s plieškom aj bez a lepšie mi to prišlo bez pliešku. Keď vyschli len som ich pretiahla cez pliešok a knôž zahla aby z pliešku neutekal.Keď prišiel čas nasadiť knôť do pohárika, či nádoby, kde bude sviečka, kvapla som trošku na dno nádobky a pliešok tam zatlačila. Chvíľočku počkala kým to stuhne a opäť zakápla voskom aby pekne držal na svojom mieste.S akýmkoľvek voskom sa rozhodnete pracovať, roztápajte ich vo vodnej lázni pomaly. Sojový má nižší bod topenia ako včelí. Sviečka bude po ňom svetlej farby a nebude mať žiadne aroma. Včelí vosk dodá sviečke teplú medovú farbu a taktiež jemné aroma medu. Môj včelí vosk je priamo od včelára, nečistený a naozaj nádherne vonia.

Do pohára roztopený vosk pomaly nalejeme a knôt si prichytíme aby pekne stuhol zarovno.
Použila som perá alebo varešky ako vidíte na obrázku.  Úplne to postačilo. Vosk krásne stuhol a knôt držal rovno aj počas horenia. Keď sviečka stuhne, z dĺžky knôta môžete odstrihnúť do požadovanej dĺžky.


Sviečky môžete rôzne dozdobiť dle vašej fantázie...
Len dodám, že soľ nemala žiadny účinok a keď sa knôť dostal k nej, sviečka dohorela.. :)
umm...nedokonalosť ručných prác je dokonalá
A po experimentovaní s voskami a rôznymi gramážami, som zostavila recept, po ktorom neostane nič len pliešok!

O tom zase nabudúce.
Zatiaľ moc pozdravujem
BB
4 komentáre:

 1. Hej Bei, radost zase číst:-) jen ten závěr je taky jako že ukážeš dítěti zeas lízátko a žádný mu nedáš:-)))) já kdysi dostala k objednávce z ekokozy plíšky a knoty:-) leží mi nevyužité a ještě teď někde vyplul článek jak jsou (teda hlavně parfémované ) svíčky škodlivé a atd atd...No náš malý chce furt dělat "fufuu" to je jako rozinnat a zhasínat svíčku, chapej:-) někdy rožnu a on hned ze fuuu, zhasnout:-( tak jsem si řekla že to není moc fajn, máme obyč cajovky z Lidla:-) tak si Este teda počkám na recept od tebe než začnu nakupovat:-)))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj Jani haha, urcite bude aj recept ale netreba sa bat aj vlastnych experimentov, myslim, ze sa nema co pokazit. Mne vsetko horelo a v podstate som len upravovala pomery voskov prípadne masiel (skusala som aj masazne sviecky) :) ak sa podari hodim to sem este dnes teda :) u nas je inak fufu dym zo sviecky... :D

   Odstrániť
 2. Beuška kvůli mě nespěchej, mám teď i tak práce až nad hlavu:-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. dobrý deň, hladala som na blogu pokracovanie clanku/recept a nenasla som, uz ho nebudete pridavat?

  OdpovedaťOdstrániť